Teknologjia kimike , Religjioni - i planetit Tokė Zhurma   ,  Zhurma dhe shėndeti  ,   Zhurma dėmton shėndetin -jpg , Ngjyra Bota e gjallė ,

Eksplozivėt  nė Dimėr solstic janė nė mod kohėt e fundit pėr piroteknikė festive ku pėrdoret edhe Baruti i zi e tjera materiale tė rrezikshme pėr shėndetin e njeriut nė Tokė.  (Toka planeti 3 nė sistemin diellor).

Astronomia bėnė pyetje: A ka Qendėr Kozmosi dhe , qė tė studiohet Origjina e Njeriut , Truri i Njeriut me pjesėt kryesore , Racat NjerėzoreRadioaktiviteti ... Deklarata Universale pėr tė Drejtat e Njeriut   -Natyra fizike e yjeve , Teleskopėt    ,  Toka planeti 3 nė sistemin diellor Satelitėt natyral tė planetėve Diellor ,   Galaktika jonė Rruga e Qumėshtit etj.

-

Gjeografia studion ; - Struktura e planetit Tokė , Vullkanet  ,  Tėrmeti   ,  Shkalla matėse pėr Tėrmete Rihter dhe Merkali ,      Shtetet Anėtare nė Organizatėn e Kombeve tė Bshkuara

Shtetet me Kryeqytete Anėtare nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara

Lista e shteteve sovrane dhe territore tė varura nė Evropė dhe Unioni Europian ose Bashkimi Evropian

Ballkani me disa informata tabelore pėr shtete  dhe Pozita gjeografike dhe veēoritė natyrore Gadishullit ballkanik

Shqipėria (Albania) , Maqedonia Republika ish Jugosllave , Mali i Zi (Crna Gora ose Montenegro) , Sėrbija , Greqia (Hellas)

 . Gjeografi/Gjeografi regjionale/Amerika/Amerika mesme/Haiti/: Haiti


Gjeografi/Gjeografi natyrore/Klimatologjia/Reshje atmosferike/: Shiu , Mjegulla Bora , Krahneza , Vesa

Gjeografi/Gjeografi Kosovare/Autor-1/ - Kėrkime Gjeografike Kosovare 15 Final -pdf

Kosova  , Migrimet e popullsisė Kosovare , Largėsit nė mes Qendrave Kryesore tė Kosovės , Territori i Kosovės nė planetin Tokė ,

Historia e sistemit politik dhe shtetėror tė Kosovės nė vijėn kohore - Natyra e Kosovės

Dezinfektimi  - Riciklimi - Edukim - Ekonomia - Matematika - Psikologjia  ,   Psiko fenomene  , Mendo - Ushqimi     -   Qumėshti - Psikologjia-e-ushqyerjes-sazan-guri  - Mjalti me pėrmbajtje ushqyese dhe me disa rreziqe shėndetėsore

             

Biologjia - Gjenetika

- Citologjia - Bakteriologjia - Zoologjia AZ Shtazėt Virologjia Botanika Fiziologjia e Kafshėve  

- Fiziologjia e Njeriut - Paraardhėsit e njeriut - Qeliza - Hormonet - Zemra

- Bota e gjallė - Gjymtyrėt e shtazėve nė krahasim - Mbretėritė e gjallesave -


Lidhje (Links)


http://www.komunat-ks.net

 http://www.assembly-kosova.org/

 www.google.com/news

http://www.weather2umbrella.com/

http://www.m-magazine.org

http://www.wikipedia.org/
http://www.nasa.gov/,
http://www.galaxy.com/ http://www.newscientist.com/  http://hubblesite.org/  http://www.solarviews.com/
http://www.znanje.org/  
http://www.periodni.com/ 
http://www.esa.int
http://www.msn.com/
http://www.bbc.co.uk/  http://www.astronomija.co.rs/
http://www.planeta.rs
http://lorenastroka.com/
http://publiku.com/  
http://nobelprize.org
http://www.virology.wisc.edu/ 
 http://www.mistreci.com/filma/

http://www.livescore.com/
http://www.skysports.com/
http://www.eurosport.com/
http://uk.eurosport.yahoo.com/
http://www.cbssports.com/
http://www.sportcom.hr/
http://www.sport.es/es/
http://www.flashscore.com/
http://www.livescore.in/

http://www.zeri.info/sporti
http://www.botasot.info/sporti/
http://www.sportisot.blogspot.com/
http://www.lajmesport.com/
http://www.albeu.com/

Kimia - Kimia Organike -  Elektrokimia  -  Biokimi - Karbohidratet pėrbėhen prej C - H - O ,

Sistemi periodik i elementeve kimike 1 , PSE_sistemi periodik i elementeve - pdf

 

Fizika - Konstanta fizike me vlera tabelore  , SI - Sistemi Internacional i Njėsive Matėse , RadioaktivitetiSociologjia - Filozofia - Shqip - Migrimet e hershme tė njeriut para 10 000 vitesh - Bujqėsia - Ligje -


Mineral/

Potenciali energjetik i Kosovės

Thėngjilli nė Kosovė

Klasifikimi i thėngjillit apo qymyrit sipas standardit EvropianTarga e automjetit nė Kosovė

, ,

 Riciklimi

Sport

 Aanatomia_dhe_fiziologjia_per_sport_dhe_ushtrime_niveli_i -


Lojėrat Olimpike Dimėrore Soēi 2014

Medaljet e fituara nė Olimpiadėn dimėrore Soēi 2014 definitive -

Historia e armės nė vijėn e kohės

Municioni i armės 

 
Shėndeti

Diabeti ėshtė mungesa e insulinės

Llojet e Diabetit - Informatat nė qelizėn njerėzore


Depresioni si ērregullim psiqik (shpirtėror)

Si ruhen informatat nė organizmin e njeriut ?

Fotonet e reflektuara prej veglave formojnė foto nė syrin e njeriut qė si impulse pėrcillen nėpėr fushėn magnetike tė fijeve nervore deri nė neurone tė trurit qė si fotografi e fotoneve deponohen nė fushėn magnetike tė kromozomeve dhe nė heliksin e acidit dezoksiribonukleik A.D.N-sė.

 

Gravitoni ēka ėshtė ?

  1. Gravitoni ėshtė grimcė elementare e gravitetit.
  2. Fotoni ėshtė grimcė elementare e dritės.
  3. Ēdo grimcė materiale e ka fushėn e gravitetit dhe i nėnshtrohet ligjit universal tė Kosmosit.
  4. Gravitoni ėshtė pjesė e ēdo grimce materiale.
  5. Fotoni ėshtė pjesė e ēdo grimce materiale. Fotoni lėviz me shpejtėsi afėr 300 000 km/s.
  6. Gravitoni, qė lirohet prej grimcės materiale e cila lėviz me shpejtėsi tė pėrafėrt me tė dritės , sė paku duhet tė ketė shpejtėsin pakė mė tė madhe sesa shpejtėsia e grimcės.
  7. Fotoni pasi ėshtė grimcė materiale, duhet ė ketė fushėn e gravitetit (gravitonet), qė do tė thotė se fotoni liron gravitone.
  8. Nėse fotoni liron gravitone atėherė gravitoni duhet tė ketė shpejtėsin sė paku pakė mė tė madhe se fotoni, v>300 000 km/s.
Shpezė: Skifteri (Sokoli)Mitrovicė - - Futboll: Kosova - Haiti = 0 : 0

Moti/Moti nė Mitrovicė2014/

Moti nė Mitrovicė 2014

Rrethina e Mitrovicės

mitrovica_foto_gallery  , 

Trepēa miniera e xeheve nė Stantėrg tė Mitrovicės

 

 

  ,

-

shiqo : Mitrovica e shiquar prej mali Sokolicė 3

Plumbi rrezik pėr tokat e banuara nė rrethinėn e Mitrovicės 

Mitrovica dita pastrimit tė ambientit te ura Ibrit a001 ,

Mitrovica e shiquar prej Lindjes mė datė 2013-02-12

Kosova nė kosmos info sipėrfaqja   ,  Kosova e pėrzier me urime

PAKĖ MADHĖSI ASTRONOMIKE 

 

Numri i Banorėve nė Kosovė sipas regjistrimit 2011viti

   

 

 

 

 Informatika , Kompjuteri , Llojet e germave pėr shėnimin e tekstit ,

Virusėt e bakteret nė ujė e ajėr 2 -foto imazhe tėgjitha

 

Kalendari-shkollor-2013-14 ,

Kirurgji nė vijat e dorės pėr fat

VIRUSET: janė me pėrmasa 10milimikron deri 300 milimikron

 Lloji

Madhėsi krahasuese

Rruzat e kuqe tė gjakut

7500 milimikron, (7.5 mikrona)

Bacili fermentimit tė sanės

800 - 1500 milimikron

Virusi gripit

80 - 120 milimikron

Virusi etheve tė verdha

17 - 25 milimikron

Virusi paralizės sė fėmijve

10 - 15 milimikron

Madhsia e nji molekule tė madhe

29 milimikron

Madhsia e molekules sė pigmentit tė gjakut - Hemoglobinės

6 - 7 milimikron

 

 

sk

 

HAPJA E BUNARIT OBORR  , 

Sokoli te shpija  ,  

Unė sk shėnime

SK pushim 001

Jo asgjė, keq/mir, pakė;

disi, jo hiq, pak, mė mirė pak se hiq etj.

 

 

Motori ndrrimi vajit dt 2013-12-21 auto vektra f03
Motori ndrrimi vajit dt 2013-12-21 auto vektra km f05
 Editimi fundit dt. 2014-04-18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informacione dhe materiale postuar nė kėtė faqe ėshtė menduar si informacion reference tė pėrgjithshme vetėm pėr informim e mėsim. Faktet dhe rrethanat specifike mund tė ndryshojnė. Konceptet dhe aplikimet e materialeve dhe informacioneve tė pėrshkruara kėtu janė pėr njoftime tė shkurta e tė shpejta. Informacion kusht nuk ėshtė njė zėvendėsues pėr kėshilla profesionale dhe nuk duhet tė mbėshtetet mbi mungesėn e kėshillave tė tilla profesionale specifike tė fakteve ēfarėdo lloji dhe rrethanave qė janė tė paraqitura nė ēdo situatė tė dhėnė. Pėrgjigjet janė tė sakta nė kohėn qė ato janė postuar nė faqen e internetit. Tė kėshilluarit tė njihen qė me kalimin e kohės, disa kėrkesa mund tė ndryshojnė, tė dhėnat e reja mund tė bėhen tė disponueshme, apo lidhjet e internetit mund tė ndryshojnė. Pėr pėrgjigjet qė kanė qenė tė postuara pėr disa muaj apo mė gjatė, ju lutem kontrolloni statusin aktual tė informacionit postuar para se tė pėrdorni pėrgjigjet pėr aplikacione tė veēanta.

E tjera nė:

Referenca
Libra
Internet
http://kekompjuter.blogspot.com/2011/07/meso-me-shum-rreth-harduer.html
http://sq.wikipedia.org/wiki/Kujtes%C3%AB_hyr%C3%ABse_e_fuqishme_rast%C3%ABsore
http://www.shmp-gjnk.com/sq/index.php?option=com_content&view=article&id=72:sistemi-operativ&catid=36:teknologjia&Itemid=65
http://sq.wikipedia.org/wiki/Informatika
http://www.kosdir.com/index.php/kategoria/144/internet-&-telekomunikacion/internet-service-provider/
http://skolarbete.nu/sq/om/datorkunskap/
http://sq.wikipedia.org/wiki/Kujtesa_e_q%C3%ABndrueshme
http://sq.wikipedia.7val.com/wiki/Informatika - indeks i msimeve tė pėrgjithshme.
http://wapedia.mobi/sq/Sistemi_operativ   - sistemi operativ e tjera mėsime

Shėnoi e Punoi: Sokol H. Kelmendi , Mitrovicė.