Detergjentet

 

 

Mjetet moderne tė larjes, qė kanė pėrdorim gjithnjė mė tė madh, janė tė njohura me emrin detergjente, e paraqesin pėrzierjen e shumė substancave, tė cilat i pėrmbajnė nė vetvete si substanca aktive pėr larje e qė janė sulfat-alkilet.

 

Nė pėrftimin e detergjenteve shfrytėzohen acidet e larta yndyrore, tė cilat shndėrrohen me anė reduksioni nė alkoole tė larta pėrkatėse njėhidroksilike.

 

Me reaksionin e kėtyre alkooleve dhe tė acidit sulfurik sajohen esteret e tharta, qė me neutralizimin e tyre me alkale sajojnė sulfat-alkile.

 

Vetitė:

 

Sulfat alkilet treten lehtė nė ujė, solucioni ujorė i tyre reagon neutralisht ose me tharėsi tė dobėt.

 

Pėrdoren pėr larje tė shpejtė si nė ujė tė butė, ashtu edhe nė ujė tė fortė,

 

si edhe nė ujė tė detit (kripėrat-Ca tė tyre treten lehtė nė ujė.).

 

Janė tė qėndrueshme ndaj acideve dhe klorideve alkale.

 

 

 

Pėrbėrja e detergjenteve:

 

Kėto mjete (detergjentet) tė reja pėr larje pėrmbajnė zakonisht afėr 30-40% sulfat-alkali ose mė shpesh i pėrdorur  para-dodecil-benzol-sulfonat, pastaj edhe disa substanca tė tjera, tė cilat shtohen pėr shtimin e aktivitetit tė detergjenteve, pėr shembull: sulfat-natriumi, polifosfat-natriumi, silikat-natriumi e tj.

 

 

 

 

Detergjentet kėtė efektin mė tė mirė e arrijnė nė temperaturėn prej 40°C.

 

Pėrkundėr shumicės sė sapunėve, tė cilat efektin mė tė mirė pėr larje e tregojnė vetėm nė temperaturėn e valimit tė ujit.

 

Meqė sapunėt kane disa mungesa: nė tretjen e ujit reagojnė nė mėnyrė bazike, ndikojnė dėmshėm nė tekstilin e leshit, pastaj, nuk mund tė lajnė nė ujin e fortė, reagojnė me acide dhe me substanca tė tjera me ēka u pakėsohet mjaft efikasiteti. Pėr kėtė arsye kimistėt kanė bėrė pėrpjekje shumė kohė qė pėr larje tė gjejnė njė mjet mė tė pėrshtatshėm se sapuni.

 

 

Pėr kėtė arsye detergjentet gjithnjė e mė shumė pėrdoren pėr larjen e tekstilit qė ėshtė shumė i ndjeshėm ndaj alkaleve ose i cili s’guxohet tė lahet nė temperaturė mė tė lartė (tekstil prej fijesh artificiale ose tekstili i ngjyrosur).

 

 

E tjera nė:

 

 

Referenca

Libra

Internet

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Detergent

http://en.wikipedia.org/wiki/Laundry_detergent

http://www.elmhurst.edu/~chm/vchembook/558detergent.html

 

http://www.alibaba.com/product-gs/425010787/fine_potassium_sulfate_K2SO4_potassium_sulfate.html

 

 

ą Nė kryefaqe: www.sokol58.com

ß faqe Kimia Organike

 

Shėnoi e punoi: Sokol H. Kelmendi ing. Mitrovicė