Shtazėt

 

 

Gjitarėt – shtazėt me gėzof

Gjitarėt me strajcė – marsupial

Gjitarėt qė bėjnė vezė –monotremata

Gjitarėt placentalė

 

Kurrizorėt me pupla shpendėt

 

Amniotėt e parė janė zvarranikėt

Organizmat e parė tokėsorė – Ujėtokėsorėt

Peshqit eshtėrorė – Osteichthyes

Peshqit me skelet kėrcor Peshkaqenėt dhe Rraxhat klasa Chondrichthyes

Peshqit pa nofulla - Gojėrrumbullakėt

Kordatet grupi i shtazėve deuterostomata (me gojė dytėsore)

 

Indet shtazore

Sistemi Lėkuror apo Integumenti i shtazėve

Sistemi skeletor i shtazėve

Sistemi muskulor te shtazėt

Sistemi nervor te shtazėt

Sistemi nervor i kurrizorėve

Receptorėt e shqisave ndijore te shtazėt

Receptorėt e dėgjimit dhe ekuilibrimit te shtazėt

Fotoreceptorėt e syrit pėr perceptimin e dritės te shtazėt

Receptorėt nė lėkurėn e shtazėve

Shqisa e nuhatjes

Shqisa e shijimit

Sistemi endokrin te shtazėt

Hipotalamusi

Hipofiza

Gjėndra Tiroide

Gjėndra Paratiroide

Timusi

Epifiza (Glandula pinealis)

Gjėndrat mbiveshkore apo adrenalet

Pankreasi

 

Gjėndrat seksuale te shtazėt

 

Sistemi i qarkullimit tė lėngjeve trupore te shtazėt

Sistemi i qarkullimit tė gjakut te shtazėt kurrizore

Sistemi imunologjik i shtazėve

Reaksionet alergjike

Dobėsimi i sistemit imunologjik dhe AIDS (SIDA)

Sistemi i organeve tė frymėkėmbimit

Sistemi i organeve tė tretjes te shtazėt

Sistemi i organeve pėr ekskretim te shtazėt

Sistemi i organeve pėr riprodhim tė shtazėve

Sistemi i organeve pėr riprodhim tė seksit mashkullor te njeriu

Sistemi i organeve pėr riprodhim tė seksit femeror te njeriu

 

 

 

Lista e kafshėve tė egra

 

Shtazėt nė youtube

 

 

 

Bota e gjallė - lidhja me faqe tjetėr pėr shtazėt (kafshėt) dhe zhvillimi i botės sė gjallė gjatė historisė.

 

 

 

 

Ariu i murrmė (Ursus arctos)

 

Bukla (Mustela)

 

Cota (Garrulus glandarius)

 

Ēakalli (Canis aureus)

 

Dreri i kuq apo i rėndomtė (Cervus elaphus)

 

Derri i egėr (Sus scrofa)

 

Dhelpra e kuqe (Vulpes vulpes )

 

 

Rrėshqitėsit o reptilėt gjarpėrinjtė disa lloje

 

Rrėshqitėsit o reptilėt hardhucat disa lloje

 

 

Etj.

 

Referencat

Librat

Internet www...

http://a-z-animals.com/animals/  shtazėt alphabet a-z

http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/index.html

http://www.biokids.umich.edu/critters/  katalogu i shtazėve

http://sciencecastle.com/sc/index.php/home/index

http://www.seaworld.org/

http://www.eoearth.org/article/Respiration

http://www.youtube.com/watch?v=ES2P2d0x-bg

http://universe-review.ca/R10-16-ANS.htm lexo mė shumė pėr mėsim

http://www.infovisual.info/  -mso

http://shs.westport.k12.ct.us/mjvl/biology/dissect/frog.htm

http://www.biokids.umich.edu/critters/2743/Anura/specimens/

http://www.rapidlearningcenter.com/biology/anatomy-physiology/05-The-Integumentary-System.html

http://www.anatomy.tv/StudyGuides/StudyGuide.aspx?guideid=18&nextID=1&maxID=0&customer=primal

http://www.arthursclipart.org/medical/humanbody/page_01.htm - me foto anatomia trupit te njeriut

 

http://www.oum.ox.ac.uk/thezone/animals/animalid/classify.htm#squirrel  klasifikimi I organizmave tė gjallė

http://www.enchantedlearning.com/coloring/  msoi pėr shtazėt A-Z

http://en.wikipedia.org/wiki/Animal

http://en.wikipedia.org/wiki/Mammal (gjitarėt)

http://library.thinkquest.org/26153/marine/chordata.htm

http://www.cssforum.com.pk/css-optional-subjects/group-d/zoology/14536-notes-zoology-7.html evolucioni kordateve

http://www.emc.maricopa.edu/faculty/farabee/biobk/biobookrespsys.html

http://www.camnuschgermanshepherds.com/anatomy.htm -anatomija e Qenit

http://chickscope.beckman.uiuc.edu/explore/embryology/day15/how.html sistemi respirator i shpezve

http://honorsbiologyp7.wikispaces.com/P7+Eutherians+Gas+Exchange+and+Circulation  lexo per te gjitha shtazet

http://www.anatomy.tv/StudyGuides/StudyGuide.aspx?guideid=26&nextID=17&maxID=0&customer=primal

http://acsbiology.info/Respiration.aspx

http://www.uic.edu/classes/bios/bios100/lecturesf04am/lect20.htm lexo

http://www.animalcorner.co.uk/wildlife/wolves/wolf_anatomy.html  ujku dhe shtazėt tjera

http://www.federataepellumbavetekosoves.com/54184161 - ligjet e Kosovės pėr kafshėt / shpendėt

http://www.sms.si.edu/irlspec/sus_scrofa.htm -lista specieve

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Lists_of_animals

http://en.wikipedia.org/wiki/Mammal_classification

http://www.photomazza.com/?Rettili-Serpentes-archivio  fotografi species

http://www.kidport.com/reflib/science/animals/reptiles.htm  shtazėt nė shkallė klasifikimi

http://animals.nationalgeographic.com/animals/reptiles/

http://visual.merriam-webster.com/animal-kingdom/evolution-life.php  visual dictionary

 

http://brainmuseum.org/specimens/index.html   lista e specieve msoi

http://spina.pro/anatomy/kosti/ anatomija e njeriut

http://dr-suparyanto.blogspot.com/2010/06/hormon.html  tabelat e hormoneve tė gjėndrave endocrine  (pėrkthime nė sh. Gjuh e sq)

http://sq.wikipedia.org/wiki/Stampa:Kafsh%C3%AB llojet e shtazėve

http://animal.discovery.com/

 http://www.connecticutvalleybiological.com/bony-fish-osteichthyes-c-755_796_801.html

http://www.fossilmuseum.net/Tree_of_Life/PhylumChordata.htm  skica klasifikimit tė kordateve

http://www.sms.si.edu/irlspec/Phyl_Chorda.htm  kordatet me foto klasifikime

http://www.biodiversityexplorer.org/life.htm  eksplorimi jetės nė planetė tone Tokė.

 

Etj.

 

ß faqe:  Shtazėt

ß faqe Bota e gjallė

ą nė kryefaqe:  www.sokol58.com

 

Punoi: Sokol H. Kelmendi ing.  Mitrovicė.